whatsapp

Cam Elyaf KaplamaAhşap yüzeylerin aşınmaya karşı korumak ve su geçirmez olmasını sağlamak epoksi reçine ve epoksi elyaf ile mümkündür. Bu işlemde en önemli olan nokta ortam sıcaklığıdır. Ortam sıcaklığının asgari olarak 18 derece tutulması gerekir. 

Epoksi Elyaf Kaplama 

 
İlk aşama cam elyaf yada epoksi elyafı iyice yontulmuş ahşap yüzeye doğru hizalanır. Burada önemli olan hizalamanın çekerek yapılmasıdır. Kesinlikle elinizle sıvazlamayın aksi taktirde sadece kıvrımlar oluşturursunuz. Hizalama işleminden sonra epoksi reçineyi üreticinin firmanın talimatlarında belirttiği şekilde hazırlayınız. Bu hazırlık işleminde epoksi dozaj pompası kullanılması malzemenin hazırlanmasını doz aşımının önüne geçilmesini sağlayacaktır.  

Epoksi Reçine Nasıl Sürülür ?

Epoksi reçine hazırlandıktan sonra elyaf üzerine dökerek bir mala yardımı ile cam elyafa iyice yediriniz. Kuruma işlemi bir süre bekledikten sonra 2. ve 3 aşamada süngerli bir rulo ile epoksi reçine katları atılabilir. Son tabaka işlemi bittikten sonra iyice kurumaya bırakılır. Kuruma işleminden sonra 280'lik zımpara ile üst yüzey cam elyafa zarar vermeden zımparalanılır ve yine süngerli rulo ile iki bileşenli verniğinizi sürebilirsiniz. Vernik sertleştikten sonra 360'lık zımpara kağıdı ile tekrar zımpara atılır ve bir sonraki vernik tabakası atılır. Bu süreci 4 kez tekrarlayınız son kattan sonra zımpara ve yontma işlemi yapılmamalıdır. 

Vernikler epoksi reçinesinin sararmasını engelleyici UV filtresine sahiptir. Bu yüzden vernikleme işlemi önemlidir. Kapat